קול קורא – כתב העת תקריב, גיליון 19 – התיעוד אצל אנייס ורדה
עורכת אורחת: תמי ליברמן

גליון 19 של כתב העת תקריב יוקדש ליצירתה של הצלמת, הקולנוענית ואמנית המיצג אנייס ורדה אשר עזבה את עולמנו בסוף חודש מרץ השנה. לאורך קריירה אמנותית בת שבעה עשורים, ורדה הוכיחה לא פעם את היכולת שלה להקדים את זמנה. בין הישגיה הידועים יותר הם הדרך שבה חזתה בסרטה הראשון לה פואנט קורט את הגל החדש כחמש שנים לפני שהחל, והדרך שבה ניבאה בסרטה המלקטים והמלקטת את המודעות האקולוגית כעשור לפני שזו התעוררה. חידושים נוספים – ומרכזיים לא פחות – ביצירתה של ורדה הינם חידושים בכל הקשור לטשטוש הגבולות בין קולנוע תיעודי ועלילתי. על הקשת הרחבה שורדה מתחה בין שני מושגים אלה נמצאים סרטים דוקומנטריים שבהם שילבה סצנות פרי דמיונה, סרטי פיקשן שבהם שילבה חומרים תיעודיים וסרטים ניסיוניים שבהם לעתים אי אפשר להבחין מה מן המציאות ומה לא.

אל עיסוק מעמיק זה בגבול שבין מציאות ודמיון בדימוי המצולם, ורדה מוסיפה בסרטיה גם ביקורת חברתית ופוליטית, אלמנטים פיוטיים ואינטרטקסטואליות מורכבת אשר הופכים את סרטיה לעתירי רבדים. עושר קולנועי זה, תמטיקה עקבית ואסתטיקה הייחודית לה הופכים את הקולנוע של ורדה לקרקע פורה למחקר קולנועי. עם זאת, ובאופן מעט משונה, סרטיה של ורדה החלו לזכות למבט יותר מעמיק מצד הכתיבה המחקרית רק בעשור האחרון לחייה, ובעיקר בחמש השנים האחרונות.

בישראל ורדה זכתה בשנים האחרונות להקרנות רטרוספקטיבה בפסטיבל חיפה ובסינמטק תל אביב. ההתעוררות המחקרית סביב יצירתה, לעומת זאת, עדיין לא הגיעה למחוזותינו. ניתן למצוא מספר מאמרים בעיתונים, בלוגים ואתרי ביקורת קולנועית (כולל מאמר מתורגם אחד בתקריב שמנתח את המלקטים והמלקטת כסרט מסה), אך מעבר לזאת, קשה מאוד למצוא ניתוח של יצירתה של ורדה בשפה העברית. במטרה לשנות זאת, וכמו כן במטרה להעמיק את המבט על העיסוק הייחודי של ורדה בתיעוד קולנועי, אנחנו קוראים לכתיבת מאמרים שיעסקו בכל אחת מיצירותיה של ורדה המכילות אלמנטים תיעודיים: סרטים דוקומנטריים "נורמטיביים" כמו דאגרוטיפים, Mur Murs או העולם של ז'ק דמי; סרטי רפורטאז' אקטיביסטיים כמו הפנתרים השחורים; סרטי מסה ניסיוניים יותר או פחות כמו הנשים עונות או המלקטים והמלקטת; סרטים דוקומנטריים המכילים סצנות מבוימות כמו החופים של אנייס או ג'יין ב. ע"י אנייס ו.; סרטי פיקשן שבהם סצנות דוקומנטריות כמו ז'אקו מנאנט ודוקומנטר ואחרים.

מלבד מאמרים המתמקדים בהיברידיות בקולנוע של ורדה, אנחנו מחפשים מאמרים שיעסקו בשלל נושאים אחרים העולים מיצירתה התיעודית: שירה בקולנוע; מוטיבים השזורים בכל יצירתה; אינטרטקסטואליות – ציטוט יצירות אמנות אחרות או סרטים קודמים; קולנוע תיעודי פוליטי; נקודות מבט חדשות על ורדה ופמיניזם בקולנוע תיעודי; הגבול בין קולנוע תיעודי ואמנות מיצג; הזמן הקולנועי בסרטיה; המרחב הכפרי והאורבני בסרטיה; סרטיה הקצרים; סנסוריאליות וגוף האדם בסרטיה; תנועה בסרטיה; תיעוד ופרפורמנס; השוואה בין יצירתה של ורדה וביטויים בקולנוע התיעודי הישראלי.

כל רעיון למחקר בנושאים אלו או נושאים אחרים הקשורים ליצירתה התיעודית של ורדה יש לשלוח ל – tami.liberman@gmail.com עד תאריך 10.9.19